Italové na české chalupě

25.10.2021

Tomáš, syn mé sestřenice je čerstvě ženatý s krásnou Italkou Gabriellou. Ta studuje na vysoké škole v Římě cízí jazyky. Mladí lidé se rozhodli žít v jižní Itálii, kam je přijela navštívit maminka novomanžela. Všichni si společně užívali letního týdenního pobytu na pobřeží Jónského moře.

Na oplátku naplánovala Gabriellina rodina a jejich přátelé strávit podzimní dny v Čechách se zastavením v malém východočeském rodišti u Tomáše. Vybrali si pěkná místa - první týden stráví v Českém Krumlově a Táboře. Otec nevěsty je umělecký kovář a tak je nadšen malebností našich měst, ostatně stejně jako všichni ostatní.

Po týdnu přijíždějí do malého města na pomezí Čech a Moravy. Jsou okouzleni pěkným renesančním zámkem, čtvercovým náměstím, dále překvapivě obchodem Koh-i-noor, kde stráví dvě hodiny. Všechno je pro ně jiné, nové, zajímavé.

Ale zlatý hřeb nastává, když další den navštíví naši rodinnou chalupu na samotě, uprostřed lesů, v zeleném údolí s malou kapličkou.

V jižní Itálii, v oblasti, kde Gabriella žije, nejsou lesy, takže jejich překvapení nezná mezí: "Můžeme jít do lesa? Vy tam můžete jen tak chodit? To nikomu nepatří?" Na zápraží stavení spatří skupina osmi Italů velké palice česneku, který tam sušíme. Všichni vytáhnou foťáky a začnou si česnek fotit. Nechápeme, co se děje, ale to je teprve začátek. Po uvítání domácí slivovicí se prochází kolem starého domu.

" K čemu je ten špalek ve stodole?" Všichni si okamžitě chtějí vyzkoušet sekání polínek a přitom se fotí. Za domem vidí stojany plné dřeva na zimu a opět jsou z toho překvapení, dřevo je v jižní Itálii drahé... takže si vyfotí i hranice se dřevem. Jsme z toho vedle, taková samozřejmá věc, jako je dřevo na topení...

A co teprve procházka v lese... půjčujeme všem holínky a jdeme... líbí se jim všechno... Italové běhají po lese s košíky a chtějí najít houby, bedly ještě neznají. U každé prašivky stojí a volají: "To můžeme sbírat?" Osm Italů v českém lese, no jsme překvapení, jak málo stačí ke štěstí. Konečně našli podhříbek, dokonce praváka... a co teprve to potěšení z bedly.

V kuchyni rozděláme oheň v kamnech (nastává focení kachlových kamen). Připravíme voňavé bedly a růžovky... V chalupě vládne pospolitost a přátelsky milá atmosféra. Z původních dvou hodin na chalupě se stává celodenní zážitek. Jak nám všední věci připadají najednou jiné... 

Bohužel na hrad Bouzov ani Litomyšl tentokrát nedošlo. Tak příště. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!